İdrarda Bakteri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

İdrarda Bakteri Belirtileri ve Tedavisi

İdrarda bakteri, günümüzde özellikle çocuklarda çok sık karşılaşılan durumlardan biridir. Çok fazla sayıda nedeni olan bu durum genellikle sürekli olarak ilerleyen bir problem olduğu için kesinlikle tedaviye ihtiyaç duyulan bir hastalıktır. Özellikle sorunun çocuklarda yaygın olarak görülmesi, tedavilerin bekletilmemesi gerektiğinin göstergesidir. İdrarda bakteri, sorunu erkeklere göre kadınlarda daha fazla görülmektedir. Bu sorun beraberinde birçok belirti getirdiği için genellikle kişiler istemese bile bu durumun farkına varacaktır. Meydana gelen bazı belirtiler olsa bile bu belirtiler genellikle diğer hastalıkların belirtisine benzer. Bu nedenle belirtilere bakarak kişide idrarda bakteri probleminin varlığı net olarak anlaşılamaz. İdrarda bakteri problemi fark edildiğinde ve beraberinde tedavi edildiğinde en fazla birkaç gün içerisinde ortadan kalkmaktadır. Fakat günümüzde insanlar bu durumu çok fazla önemsemedikleri için genellikle sorun oldukça büyür ve kişilerde mesane sorunlarına zarar verecek kadar ilerler. Bu nedenle idrarda bakteri her ne kadar küçük bir hastalık gibi görülse bile aslında acilen büyümeden tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Tıbbi olarak doktorlar, genellikle idrarda bakteri sorunu için kişilere antibiyotik tedavileri uygulamaktadır. Bu tedaviler çok hızlı bir şekilde bakterilerin ölmesine neden olduğu için tedavi süreci oldukça kısadır. İdrardaki bu bakteriler, normalde vücut tarafından hızlı bir şekilde atılır. Fakat bazen vücudun savunma sistemi bu bakterilere karşı savunmasız kalır ve bakteriler kişiye zarar verir. Bu durumda idrarda bakteri varlığı anlaşılabilir.

İdrarda bakteri sorunu insanlar arasında idrar yolu enfeksiyonu olarak bilinmektedir. Bu durum daha önceden de belirttiğimiz gibi çocuklarda çok fazla görülür. Bunun nedeni ise çocukların vücut sisteminin, zararlı bakterilere karşı, yetişkinlere göre çok daha savunmasız olmasıdır. İdrarda bakteri probleminde sorun tedavi edilmediği sürece insanlarda ilk olarak idrar kanallarını ve daha sonra ise mesaneyi kapsar. Bu bölgelerde bakteriler arttıkça kişide meydana gelen belirtiler de artar. Eğe sorun tam olarak çözülmez ve çözümü geciktirilirse sorun üretra adındaki kanallara bile zarar vererek kişilerde sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

İdrarda bakteri oluşumunun nedenleri?
  • Bakterilerin idrar kanallarına ulaşmasına neden olan en önemli etken, kişilerin tuvalet temizlikleri sırasında kullanmış oldukları tuvalet kâğıtları ve diğer malzemeler ciddi olarak bakterilerin yayılmasına neden olur. Yetişkinlerde bu nedene bağlı olarak idrarda bakteri sorunu görülür.
  • Çocuklarda ise genellikle vücudun bağışıklık sistemine bağlı olarak idrarda bakteri sorunu meydana gelir. Bağışıklık sistemi oldukça zayıf olan çocuklarda bakteriler hızlı bir şekilde üreyerek sorunlara neden olur.
  • Bu durumun bir diğer nedeni ise genital hijyendir. Bazı insanlarda genital bölgelerin hijyenine çok dikkat edilmez. Bu durumda genital bölgelerdeki bakteriler iç çamaşırına yayılarak buradan idrar kanallarına geçer. Sorun özellikle kadınlarda yaygındır. Çünkü kadınlarda bakterilerin bulaşacağı yüzey alan erkeklere göre biraz daha geniştir.
  • Sık karşılaşılan bir diğer neden ise insanlarda görülen böbrek taşlarıdır. İdrar yollarının tıkanmasına neden olarak buralarda bakteri oluşumuna neden olan böbrek taşları, alınmadığı sürece bu gibi durumlara neden olabilmektedir. Bunların dışında insanlarda kabızlık, mesanenin tam boşaltılmaması, tüketilen yiyecek ve içecekler, yaşanılan alan gibi etkenler idrarda bakteri sorununa neden olmaktadır.
İdrarda bakteri sorunu için neler yapılabilir?

Bol bol su içmek, kişisel hijyeni arttırmak, gaz yapan yiyeceklerden ve aynı zamanda baharatlı yiyeceklerden kaçınmak, kabızlığın ortaya çıkmamasını sağlamak, sigara veya alkol gibi ürünleri kullanmamak, ayakları sürekli sıcak tutmak, bol bol idrara gitmek gibi uygulamalar sizler için çok faydalı olacaktır.

İdrarda Bakteri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çürükçül Bakteriler Türleri ve Özellikleri

Çürükçül Bakteriler Türleri ve Özellikleri

Gram Pozitif Bakteriler Nelerdir?

Gram Pozitif Bakteriler Nelerdir?

Ototrof Bakteriler Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ototrof Bakteriler Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bakteri Çeşitleri Nelerdir?

Bakteri Çeşitleri Nelerdir?

Arke Bakteriler Nelerdir?

Arke Bakteriler Nelerdir?